Grzybica paznokci – skąd się bierze i jak ją rozpoznać?

Grzybica paznokci, zwana również onychomikozą, to schorzenie wywoływane przez różnego rodzaju grzyby, drożdżaki i pleśnie. To uciążliwy problem, który może obejmować jeden lub kilka paznokci, zarówno u stóp, jak i u dłoni. Kiedy pojawia się na paznokciach bardzo trudno go usunąć, a niedoleczony często wraca.

Jak rozpoznać grzybicę paznokci?

Jakie terapie są wykorzystywane?

Jakie są skutki nieleczonej grzybicy?

Odpowiedź w artykule poniżej.

Skąd bierze się grzybica paznokci?

Grzyby z grupy dermatofitów, które odpowiadają za grzybicę paznokci, rozwijają się w wilgotnych miejscach, takich jak baseny, publiczne prysznice i sauny. Grzybicą można zarazić się poprzez używanie wspólnych przedmiotów z osobą zakażoną, np. ręczników lub butów oraz bezpośredni kontakt z zainfekowaną powierzchnią. Na infekcję najbardziej narażone są osoby starsze i z obniżoną odpornością, chorobami skóry oraz będące w trakcie leczenia onkologicznego. Ryzyko zakażenia zwiększa się w przypadku noszenia ciasnych, nieprzewiewnych butów i skarpetek wykonanych ze sztucznych materiałów, a także braku właściwej higieny oraz urazów paznokci.

Jak rozpoznać grzybicę paznokci?

Grzybica objawia się m.in. zmianą koloru paznokcia. Chora płytka lub jej część przybiera barwę żółtą, czarną, białą lub zieloną – w zależności od rodzaju grzyba, który ją zainfekował. Paznokieć może stać się grubszy i powodować dyskomfort podczas noszenia obuwia, a także kruchy i łamliwy, podatny na urazy. Jednym z objawów jest również spowolnione tempo wzrostu paznokcia oraz nieprzyjemny zapach, który może wydobywać się z zainfekowanego miejsca.

Jak leczyć grzybicę paznokcia?

Leczenie grzybicy paznokci może trwać długo – nawet do kilku miesięcy. To schorzenie trudne do wyleczenia i mające tendencję do nawrotów, dlatego wymaga systematycznej terapii. Na zakażoną płytkę można stosować specjalne maści, kremy lub lakiery. Zdarza się, że specjalista zleca także leki doustne. Skutecznym sposobem jest wykorzystanie lasera medycznego. Zabieg polega na naświetlaniu płytki paznokcia głowicą, szybko przesuwaną co kilka milimetrów po zakażonym miejscu. Laser nie uszkadza płytki, jednak nie jest zalecany np. kobietą w ciąży. W przypadku leczenia grzybicy paznokci warto również zwrócić uwagę na terapię fotodynamiczną PACT® MED, której skuteczność ocenia się na 99%. Jest ona bezbolesna, całkowicie bezpieczna i nie powoduje skutków ubocznych. Metoda ta niszczy wszystkie bakterie, nawet oporne na antybiotyki i mykotyki. Terapia za pomocą PACT® MED jest bezpieczna dla kobiet w ciąży oraz osób z cukrzycą.

Paznokcie objęte grzybicą należy systematycznie przycinać, aby zminimalizować obszary, na których mogą rozwijać się grzyby. Dodatkowo na co dzień należy unikać wilgoci, np. poprzez noszenie przewiewnych, wygodnych butów. Po kąpieli stopy powinno się starannie osuszać.

Jakie są skutki nieleczonej grzybicy?

Każde podejrzenie grzybicy należy skonsultować z dermatologiem lub podologiem. Nieleczona infekcja może powodować uszkodzenie łożyska oraz trudności w codziennym funkcjonowaniu. Osoba zarażona może odczuwać dyskomfort, szczególnie psychiczny (złe samopoczucie wynikające z nieestetycznych paznokci). Ponadto zakażenie może rozprzestrzenić się na inne paznokcie lub skórę stóp. Ważne jest zatem jak najszybsze rozpoczęcie terapii pod okiem specjalisty.

Jak zapobiegać grzybicy paznokci?

Aby zapobiec rozwojowi grzybicy paznokci należy przede wszystkim utrzymać odpowiednią higienę stóp i dłoni. Po umyciu należy dokładnie osuszyć te części ciała, zwłaszcza między palcami. Nadpotliwość, ze względu na warunki sprzyjające rozwojowi bakterii, również ma ogromny wpływ na rozwój grzybicy. W przypadku nadmiernego wydzielania potu, które wykracza poza fizjologiczne, warto więc skorzystać z pomocy specjalisty. Obuwie i skarpetki powinny być przewiewne, wykonane z naturalnych materiałów oraz odpowiednio dopasowane. Należy unikać chodzenia boso w miejscach publicznych, takich jak sauny, szatnie i baseny. Warto dbać o czystość nożyczek, pilniczków i innych przyborów. Nie należy ich również pożyczać innym osobom.

Grzybica paznokci to problem wielu osób, ale można sobie z nią poradzić przy odpowiedniej współpracy podologa i pacjenta oraz przy zastosowaniu terapii. Wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia zwiększają szansę na skuteczną i szybką terapię. W przypadku podejrzenia grzybicy należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Stosowanie profilaktyki pomaga zminimalizować ryzyko infekcji, dlatego warto wdrożyć odpowiednią pielęgnację stóp i dłoni do swojej codziennej rutyny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *