5 oznak, że powinieneś odwiedzić podologa

Dbanie o stopy jest równie ważne, jak pielęgnacja każdej innej części ciała. Często zapominamy, że są one ważną częścią aparatu ruchu, odpowiedzialnego za poruszanie się. Cały ciężar ciała spoczywa właśnie na nich. Dlatego tak ważne jest by zapewnić im odpowiednią opiekę. Niestety stopy są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które mogą zagrozić ich zdrowiu. W przypadku problemu należy niezwłocznie udać się do podologa. Oto kilka najważniejszych oznak, że należy zasięgnąć porady specjalisty.

Infekcja stóp i paznokci

Stopy mają nieustanny kontakt z podłożem, dlatego narażone są na wiele infekcji. Jednym z przykładów może być grzybica stóp, którą zarazić się można podczas wizyty na basenie lub podczas noszenia cudzego obuwia. Infekcja objawia się zaczerwienieniem, świądem oraz pęcherzykami w przestrzeniach międzypalcowych czy na podeszwie stopy. W przypadku grzybicy paznokci, którą można się zarazić poprzez chodzenie boso po zainfekowanym miejscu lub używanie przedmiotów chorego, zauważalne będą odkształcenia i zmiany na płytce. Może wystąpić również oddzielenie się od łożyska, uczucie kłucia czy nieprzyjemny zapach. Jeśli zauważymy u siebie takie symptomy najlepszym wyjściem jest zawsze niezwłoczne udanie się do specjalisty, który przeprowadzi wywiad i dobierze odpowiednie sposoby terapii. W tym miejscu warto również wspomnieć o brodawkach (potocznie zwane kurzajkami), których przyczyną jest wirus brodawczaka ludzkiego, HPV. Zmiany te są zaraźliwe, rozprzestrzeniają się w miejscach publicznych, w których występuje ciepło i wilgoć, czyli np. baseny, sauny, sale gimnastyczne czy szatnie. Najczęstszą przyczyną wystąpienia brodawek jest samozakażenie. Istnieje wiele rodzajów brodawek, często mogą być one mylone z odciskami, więc kiedy zauważymy u siebie wystąpienie jakiegokolwiek zgrubienia czy zmiany, udanie się do specjalisty zawsze będzie najlepszym wyjściem.

Pękające pięty

Pękające pięty to powszechny, lecz bagatelizowany problem. Przyczyn tej przypadłości może być wiele: sucha skóra, nieodpowiednie obuwie, niedobór witamin, niedoczynność tarczycy lub cukrzyca. Oprócz nieestetycznego wyglądu, pęknięcia mogą być bolesne i prowadzić do powstania rozpadlin i ran podatnych na infekcje. Często stosowane w takiej sytuacji pumeksy, nie są dobrą metodą walki z tym problemem. Szorstka powierzchnia pumeksu szarpie naskórek, co prowadzi do jego nadmiernego zrogowacenia. Skuteczniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie udanie się do podologa, który pomoże określić przyczynę problemu i dobierze indywidualną pielęgnację.

Nadpotliwość stóp

Nadpotliwość stóp to problem, który znacząco wpływa na jakość życia. Wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii, a to może prowadzić do wydzielania nieprzyjemnego zapachu i rozwoju infekcji skórnych. Przypadłość ta wpływa na samopoczucie, prowadząc do obniżonej pewności siebie oraz dyskomfortu w kontaktach społecznych. Choć niektórzy bagatelizują nadmierne pocenie się stóp, jest to sygnał, że należy umówić się na wizytę do podologa.

Wrastające paznokcie

O wrastającym paznokciu mówimy, kiedy płytka paznokciowa wrasta w otaczającą ją miękką tkankę. Pojawiające się wtedy często zaczerwienienie, obrzęk i ból utrudniają codzienne czynności i mogą prowadzić do stanu zapalnego. Aby zapobiec wrastaniu paznokci należy przycinać je zgodnie z naturalnym kształtem łożyska, nie pozostawiając ostrych krawędzi. Jeśli jednak paznokieć zacznie wrastać w tkankę należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Deformacje stóp

Deformacje stóp obejmują wszelkie zmiany w budowie stopy, takie jak paluch koślawy, płaskostopie, szpotawość czy koślawość stopy. Wywoływane przez choroby stawów, nieodpowiednie obuwie lub uwarunkowania genetyczne, przypadłości te mogą prowadzić do bólu, dyskomfortu i utrudnionego funkcjonowania. W razie zauważenia jakichkolwiek zmian w sposobie chodzenia lub budowie stopy należy zapisać się na konsultacje do podologa lub ortopodologa, który zidentyfikuje deformację oraz przedstawi możliwości korekcji.

Zdrowie stóp ma kluczowe znaczenie dla ogólnego samopoczucia i komfortu życia. Ignorowanie problemów ze stopami może prowadzić do poważnych konsekwencji, które mogą ograniczyć zdolność do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego tak ważne jest, by być świadomym i reagować na wszelkie niepokojące sygnały. Regularne wizyty u specjalisty ds. podologii pomogą w utrzymaniu zdrowych i sprawnych stóp przez wiele lat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *