Stopa cukrzycowa – co warto wiedzieć?

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna objawiająca się hiperglikemią – podwyższonym poziomem cukru we krwi. Nieprawidłowo leczona może nieść ze sobą wiele powikłań, często groźnych dla zdrowia. Jednym z nich jest stopa cukrzycowa. Terminem tym określa się wszelkie zmiany w obrębie stóp występujące u osób z cukrzycą. Jakie są objawy stopy cukrzycowej? W jaki sposób można jej zapobiegać i na czym polega właściwa pielęgnacja stóp u diabetyków? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Objawy zespołu stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa objawia się m.in. owrzodzeniami w obrębie stóp i skłonnością do infekcji. Wysoki poziom cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne oraz nerwy, co utrudnia gojenie ran i zmniejsza odczuwalność bólu. Chory często nie czuje urazów, które powstały na jego stopach, dlatego nie podejmuje żadnych działań, aby je wyleczyć. Nieleczone skaleczenia grożą rozwinięciem się poważniejszych infekcji oraz stanów zapalnych. W najpoważniejszych przypadkach zakażoną kończynę trzeba amputować, aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji na inne części ciała. Stopa cukrzycowa objawia się także suchością skóry, skłonnością do łuszczenia i pęknięć. Może pojawić się ból i deformacje kończyn dolnych, ich mrowienie, skurcze mięśni, a także choroby paznokci, np. grzybica.

Jak zapobiegać stopie cukrzycowej?

Cukrzyca to choroba, która wymaga regularnych wizyt u diabetologa. Lekarz pomaga nie tylko rozpoznać typ cukrzycy, ale także opracować plan leczenia oraz wskazać działania, które pozwolą uniknąć powikłań choroby. Specjalista informuje pacjenta o możliwych objawach stopy cukrzycowej takich jak rany, odciski, deformacje stóp, grzybica paznokci lub zrogowacenia. W przypadku pojawienia się tych problemów pacjent powinien natychmiast udać się do diabetologa. Chory powinien także regularnie odwiedzać lekarzy współuczestniczących w terapii cukrzycy.

Aby zapobiegać rozwinięciu się zespołu stopy cukrzycowej niezbędne są regularne i dokładne oględziny stóp oraz odpowiednia dieta. Chory powinien systematycznie sprawdzać poziom glukozy we krwi oraz przyjmować leki przepisane przez specjalistę. Ważne jest również zaopatrzenie się w wygodne buty i skarpety, które nie ograniczają krążenia. Kluczowe będzie dostosowanie rutyny pielęgnacyjnej do kondycji stóp. Osoba z cukrzycą powinna unikać wilgoci między palcami, ponieważ sprzyja ona rozwojowi grzybicy – ważne jest więc dokładne osuszanie stóp, szczególnie przestrzeni międzypalcowych po myciu. Do nawilżenia skóry odpowiednie będą kremy polecane przez specjalistę ds. podologii, które przeciwdziałają pękaniu i przesuszaniu się skóry.

Leczenie stopy cukrzycowej

Leczenie stopy cukrzycowej może trwać naprawdę długo. W przypadku pojawienia się odcisków i zrogowaceń na skórze diabetyk powinien natychmiast umówić się na wizytę u specjalisty. Podejmując współpracę z pacjentem chorującym na cukrzycę, podolodzy najczęściej współpracują z innymi specjalistami, tworząc razem zespoły podochirurgiczne. Jest to grupa specjalistów różnych dziedzin, którzy mogą zapewnić kompleksową opiekę pacjentom z najbardziej skomplikowanymi problemami stóp. Nie należy samodzielne usuwać zmian skórnych – jest to surowo zabronione, ponieważ delikatna i wysuszona skóra podatna jest na zranienie, a uszkodzone naczynia krwionośne utrudniają gojenie urazów. Niekiedy konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii. Niezwykle ważna jest zmiana nawyków, które mogą pogarszać stan zdrowia diabetyka, np. palenie papierosów. Zerwanie z nałogiem nikotynowym jest dla cukrzyka niezwykle ważne, ponieważ nikotyna zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się powikłań cukrzycy, a także utrudnia wyrównanie poziomu glikemii we krwi. W profilaktyce i leczeniu stopy cukrzycowej ważne jest również dostosowanie diety do potrzeb organizmu, redukcja masy ciała i podjęcie stosownej aktywności fizycznej.

Nieleczona stopa cukrzycowa stanowi poważne ryzyko dla zdrowia, a czasem także dla życia diabetyka. Regularne wizyty u specjalisty oraz stosowanie się do jego zaleceń, przestrzeganie diety, dokładne i częste oględziny stóp oraz monitorowanie poziomu glukozy we krwi to najlepsze sposoby na przeciwdziałanie stopie cukrzycowej. Odpowiednia profilaktyka pomaga minimalizować ryzyko poważnych konsekwencji takich jak infekcje, zakażenia, deformacje stóp i paznokci. Wczesne wykrycie problemów oraz odpowiednie działania profilaktyczne i leczenie mogą zapobiec powikłaniom oraz znacząco poprawić jakość życia pacjenta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *