Co to jest podstawowy zabieg podologiczny i na czym polega?

PZP czyli podstawowy zabieg podologiczny oraz pedicure kosmetyczny te dwie nazwy często stosowane są zamiennie. Czy słusznie? Jaka jest różnica między pielęgnacją typowo kosmetyczną od wizyty w gabinecie podologicznym na PZP? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czym jest PZP?

W porównaniu do innych części ciała, takich jak np. twarz, szyja czy dłonie, stopy są traktowane po macoszemu. Często nakładamy na nie kosmetyki, które nie sprawdziły się w swoim pierwotnym zastosowaniu lub, co gorsza, nie pielęgnujemy ich wcale. Sytuacja trochę zmienia się w okresie letnim, kiedy obuwie odsłania więcej ciała. Wtedy wymagamy efektów natychmiastowych od pierwszego, lepszego kosmetyku drogeryjnego. Niestety, należy zaznaczyć, że długotrwałe zaniedbywanie stóp ma swoje konsekwencje.

Nie zapominajmy o prawidłowej pielęgnacji

Brak regularnej pielęgnacji może prowadzić nie tylko do przesuszenia skóry i nieestetycznego wyglądu, ale również do wielu chorób i zmian skórnych. Podstawowy zabieg podologiczny wykonywany przez specjalistę, czyli podologa często jest mylony z zabiegiem kosmetycznym. Ten drugi cechuje się przede wszystkim działaniem estetycznym. Kosmetyczka ma sprawić, by stopy prezentowały się lepiej, a efekt zabiegu jest krótkotrwały. Podstawowy zabieg podologiczny ma zaś na celu poprawę stanu zdrowia stóp poprzez odpowiednią diagnozę oraz profesjonalnie wykonane zabiegi lub dłuższe terapie. Dodatkowo specjalista dostosowuje również preparaty do pielęgnacji domowej pacjenta.

Podstawowy zabieg podologiczny jest profilaktycznym działaniem leczniczym, który ma na celu poprawienie kondycji paznokci oraz stopy. Po wykonaniu PZP podolog informuje pacjenta o ewentualnym planie działania, sposobach leczenia lub prawidłowej, domowej pielęgnacji. Podstawowy zabieg podologiczny cechuje się więc indywidualnym i kompleksowym podejściem specjalisty do problemów pacjenta.

Jak wygląda podstawowy zabieg podologiczny?

Cały zabieg PZP składa się z kilku etapów. Pierwszym z nim jest dokładnie przeprowadzony wywiad z pacjentem. Podolog szczególnie zwróci uwagę na informacje związane z ogólnym stanem zdrowia oraz kondycją kończyn dolnych. Następnie zakładana jest karta pacjenta, po czym specjalista przechodzi do szczegółowych oględzin stóp. Podczas PZP w sposób fachowy i bezbolesny usuwane są modzele, gruba i twarda skóra na stopach oraz zrogowaceń (hiperkeratoz) na podeszwach. Fachowo obrabiana jest również płytka paznokcia (prawidłowe skrócenie i opiłowanie). Ostatnim etapem jest dokładne oczyszczenie stóp z pyłów oraz dobranie odpowiedniego preparatu do pielęgnacji. Przeważnie istnieje możliwość nabycia produktu w gabinecie. Specjaliści dbają również o zachowanie higieny oraz odpowiednią sterylizacje narzędzi, by zapewnić pacjentom komfort i bezpieczeństwo podczas wykonywanych zabiegów. Warto więc regularnie odwiedzać podologa, by móc odpowiednio i bezpiecznie zadbać o swoje stopy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *