Kim jest podolog?
Najprościej rzecz ujmując, podolog jest specjalistą od stóp. Zawód ten określa się mianem ,,paramedycznego”, ponieważ podolog nie jest medykiem. Posiada jednak kompleksową, teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu fizjologii, anatomii oraz różnych dziedzin medycyny, takich jak np. ortopedia, kosmetologia czy dermatologia. Często współpracuje też z lekarzami takich specjalizacji, jak m.in. chirurg, diabetolog, dermatolog, fizjoterapeuta czy rehabilitant.
Sama podologia jest dziedziną zajmującą się profilaktyką, diagnozą oraz profesjonalna opieką stóp i paznokci. Podologia w Polsce prężnie rozwinęła się w ostatnich kilku latach. Zawód ,,podolog” został wpisany do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego w 2015 roku, co było niezwykle istotne dla rozwoju tej branży w naszym kraju. Podolog nie zawsze jest absolwentem kierunku lekarskiego, jednak zawód ten wymaga szerokiej wiedzy medycznej.
W Polsce jest kilka sposobów, by zostać podologiem. Wiele uczelni wyższych oferuje specjalizację podologiczną na kierunku kosmetologicznym lub studia podyplomowe. Dodatkowo, szkoły policealne oferują uzyskanie dyplomu zawodowego po 2 latach nauki i pozytywnym zdaniu odpowiedniego egzaminu. Obowiązkowy jest w takiej sytuacji państwowy egzamin zawodowy, który potwierdzi kwalifikacje. Składa się on zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Oprócz tego, dostępne są indywidualne bądź grupowe kursy, często prowadzone przez najlepszych specjalistów w branży.
Zawód ,,podolog” został wpisany na listę zawodów pod nr 323014. Fakt ten świadczy o tym, jak bardzo taka profesja jest potrzebna w Polsce. Problemy związane z paznokciami i stopami nie są już tematami tabu i powodem do wstydu. Wiele osób zrozumiało, że pomoc podologa jest kluczowa w poprawie komfortu życia podczas zmagań ze schorzeniami stóp i paznokci. Warto zaznaczyć, że podolodzy pracują nie tylko w gabinetach podologicznych. Swoje usługi świadczą również m.in. w sanatoriach i hospicjach czy chociażby ośrodkach spa i wellness.
Jakie zabiegi najczęściej wykonuje podolog?
Najczęściej wykonywanym zabiegiem przez podologów jest tzw. PZP, czyli podstawowy zabieg podologiczny, który składa się m.in. z usunięcia zrogowaceń, skórek i obróbki paznokci). Innymi, popularnymi zabiegami są np. usunięcia odcisków, modzeli, brodawki, hiperkeratozy (zrogowacenia na podeszwach stóp), opracowanie pękających pięt, założenie klamer ortonyksyjnych oraz nawet opieka nad osobami z syndromem stopy cukrzycowej. Dodatkowo, podolog wykonuje również rekonstrukcje płytki paznokcia, dobiera odciążenia miejsca zabiegu, a przy konsultacji z innymi specjalistami, dobiera nawet odpowiednie wkładki do obuwia. Częstą infekcją atakującą stopy i paznokcie jest grzybica. Z tego względu spora część pacjentów gabinetów podologicznych zgłasza się właśnie z tym problemem. Dodatkowo infekcja ta ma charakter zakaźny. Dzięki swojej wiedzy oraz odpowiednim badaniom podolog może doprać odpowiednią terapię w zależności od stopnia zaawansowania grzybicy. Podolog może wykonać również masaż stóp, zmianę opatrunku, dobrać ortezę czy pobrać materiał do badania mykologicznego