Czym zajmuje się podolog?

Podologia – te słowo coraz częściej pojawia się w różnych artykułach poświęconych pielęgnacji. Lecz co właściwie oznacza to słowo i czy ta nowa dziedzina jest w ogólne potrzebna? Na drugą część tego pytania, każdy musi sobie odpowiedzieć sam. W tym artykule postaramy się wyjaśnić co to jest podologia i czym zajmuje się podolog.

Czym zajmuje się podolog?

Kim jest podolog?

Najprościej rzecz ujmując, podolog jest specjalistą od stóp. Zawód ten określa się mianem ,,paramedycznego”, ponieważ podolog nie jest medykiem. Posiada jednak kompleksową, teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu fizjologii, anatomii oraz różnych dziedzin medycyny, takich jak np. ortopedia, kosmetologia czy dermatologia. Często współpracuje też z lekarzami takich specjalizacji, jak m.in. chirurg, diabetolog, dermatolog, fizjoterapeuta czy rehabilitant.

Sama podologia jest dziedziną zajmującą się profilaktyką, diagnozą oraz profesjonalna opieką stóp i paznokci. Podologia w Polsce prężnie rozwinęła się w ostatnich kilku latach. Zawód ,,podolog” został wpisany do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego w 2015 roku, co było niezwykle istotne dla rozwoju tej branży w naszym kraju. Podolog nie zawsze jest absolwentem kierunku lekarskiego, jednak zawód ten wymaga szerokiej wiedzy medycznej.

W Polsce jest kilka sposobów, by zostać podologiem. Wiele uczelni wyższych oferuje specjalizację podologiczną na kierunku kosmetologicznym lub studia podyplomowe. Dodatkowo, szkoły policealne oferują uzyskanie dyplomu zawodowego po  2 latach nauki i pozytywnym zdaniu odpowiedniego egzaminu. Obowiązkowy jest w takiej sytuacji państwowy egzamin zawodowy, który potwierdzi kwalifikacje. Składa się on zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Oprócz tego, dostępne są indywidualne bądź grupowe kursy, często prowadzone przez najlepszych specjalistów w branży.

Zawód ,,podolog” został wpisany na listę zawodów pod nr 323014. Fakt ten świadczy o tym, jak bardzo taka profesja jest potrzebna w Polsce. Problemy związane z paznokciami i stopami nie są już tematami tabu i powodem do wstydu. Wiele osób zrozumiało, że pomoc podologa jest kluczowa w poprawie komfortu życia podczas zmagań ze schorzeniami stóp i paznokci. Warto zaznaczyć, że podolodzy pracują nie tylko w gabinetach podologicznych. Swoje usługi świadczą również m.in. w sanatoriach i hospicjach czy chociażby ośrodkach spa i wellness.

Jakie zabiegi najczęściej wykonuje podolog?

Najczęściej wykonywanym zabiegiem przez podologów jest tzw. PZP, czyli podstawowy zabieg podologiczny, który składa się m.in. z usunięcia zrogowaceń, skórek i obróbki paznokci). Innymi, popularnymi zabiegami są np. usunięcia odcisków, modzeli, brodawki, hiperkeratozy (zrogowacenia na podeszwach stóp), opracowanie pękających pięt, założenie klamer ortonyksyjnych oraz nawet opieka nad osobami z syndromem stopy cukrzycowej. Dodatkowo, podolog wykonuje również rekonstrukcje płytki paznokcia, dobiera odciążenia miejsca zabiegu, a przy konsultacji z innymi specjalistami, dobiera nawet odpowiednie wkładki do obuwia. Częstą infekcją atakującą stopy i paznokcie jest grzybica. Z tego względu spora część pacjentów gabinetów podologicznych zgłasza się właśnie z tym problemem. Dodatkowo infekcja ta ma charakter zakaźny. Dzięki swojej wiedzy oraz odpowiednim badaniom podolog może doprać odpowiednią terapię w zależności od stopnia zaawansowania grzybicy.  Podolog może wykonać również masaż stóp, zmianę opatrunku, dobrać ortezę czy pobrać materiał do badania mykologicznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *